Založ si blog

Hľadanie svojich predkov

V súčasnej dobe sa často vraciame k starým hodnotám. Mnohých z nás zaujíma čoraz viac rodinná história. V tejto súvislosti prichádza do úvahy aj rodinná genealógia.

 

Mnohí už vytriezveli , že pri tomto šetrení objavia predkov s tzv. modrou krvou. Príslušníci šľachtických rodov a významných rodín v minulosti mali už dávno spracované rodokmene obsiahnuté v rôznych katalógoch.

 

Napriek tomu je takmer pre každého zaujímavé hľadanie podkladov o našich predkoch nielen z historického, ale aj z pohľadu zdravotného, právneho, či všeobecne občianskeho prístupu.

 

Genealogické šetrenie by si mali zabezpečovať potomkovia svojich bývalých predkov sami a to nielen z pohľadu ochrany osobných údajov, ale aj z pohľadu kvality tohto šetrenia.

 

Keď sa rozhodneme na túto činnosť, treba si najprv urobiť doma inventúru v dokladoch pre budúce šetrenie. Na pomoc môžu prísť aj údaje z príslušných cintorínov a z ich elektronického spracovania, ktoré sú verejne prístupné na internete.

 

Dvadsiate storočie môže mnohým urobiť viaceré vrásky, lebo údaje sú ešte chránené a prístupné len oprávneným osobám. Keď prekonáte toto úskalie, môžu vám pomôcť verejne prístupné štátne archívy, kde majú údaje spracované od roku 1895 do minulosti.

Prajem všetkým, ktorí sa odhodlajú na túto činnosť, veľa trpezlivosti a to ihneď na začiatku tohto šetrenia. Výsledok šetrenia stojí zato.

THAAD, raketa, odpal, raketový systém

USA začali inštalovať v Južnej Kórei protiraketový systém THAAD

26.04.2017 07:29

Stalo sa tak napriek protestom miestnych obyvateľov i námietkam zo strany Číny.

trump

Kalifornský súd zablokoval Trumpov dekrét o azylových mestách

26.04.2017 07:17

Kalifornský sudca zablokoval v utorok januárový výnos prezidenta USA Donalda Trumpa o zastavení financovania takzvaných azylových miest z federálneho rozpočtu.

justičný paláca, súd, justičák,

Päť v jednom? Mestský súd by mohol skrátiť procesy

26.04.2017 07:00

Ľudia sa skôr dočkajú spravodlivosti a sudcovia z preťaženého Okresného súdu Bratislava I si vydýchnu. Rezort spravodlivosti chce reorganizovať bratislavskú justíciu.

Uber, lietajúci taxík

Uber chce o tri roky predstaviť lietajúci taxík

25.04.2017 22:30

Americký prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber Technologies chystá lietajúci taxík. Predstaviť ho chce v roku 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1523x
Priemerná čítanosť článkov: 1523x

Autor blogu

Kategórie

Archív