Založ si blog

Hľadanie svojich predkov

V súčasnej dobe sa často vraciame k starým hodnotám. Mnohých z nás zaujíma čoraz viac rodinná história. V tejto súvislosti prichádza do úvahy aj rodinná genealógia.

 

Mnohí už vytriezveli , že pri tomto šetrení objavia predkov s tzv. modrou krvou. Príslušníci šľachtických rodov a významných rodín v minulosti mali už dávno spracované rodokmene obsiahnuté v rôznych katalógoch.

 

Napriek tomu je takmer pre každého zaujímavé hľadanie podkladov o našich predkoch nielen z historického, ale aj z pohľadu zdravotného, právneho, či všeobecne občianskeho prístupu.

 

Genealogické šetrenie by si mali zabezpečovať potomkovia svojich bývalých predkov sami a to nielen z pohľadu ochrany osobných údajov, ale aj z pohľadu kvality tohto šetrenia.

 

Keď sa rozhodneme na túto činnosť, treba si najprv urobiť doma inventúru v dokladoch pre budúce šetrenie. Na pomoc môžu prísť aj údaje z príslušných cintorínov a z ich elektronického spracovania, ktoré sú verejne prístupné na internete.

 

Dvadsiate storočie môže mnohým urobiť viaceré vrásky, lebo údaje sú ešte chránené a prístupné len oprávneným osobám. Keď prekonáte toto úskalie, môžu vám pomôcť verejne prístupné štátne archívy, kde majú údaje spracované od roku 1895 do minulosti.

Prajem všetkým, ktorí sa odhodlajú na túto činnosť, veľa trpezlivosti a to ihneď na začiatku tohto šetrenia. Výsledok šetrenia stojí zato.

Potravinové družstvo v košickej Barci

17.04.2016

Neoddeliteľnou súčasťou histórie 20. storočia v košickej Barci je existencia potravinového družstva. V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou vznikli v Barci potravinové družstvá viac »

Egyed Berzeviczy

15.04.2016

V súvislosti s mestskou časťou Košice – Barca sa často spomína berzeviczyho kúria ,ako jeden z barčianskych kaštieľov. Menej sa však vie o nositeľovi tohto priezviska, lebo teraz zmenil viac »

strom, vtáky, konáre, India,

Ďalší prípad vtáčej chrípky potvrdili v Žiline

20.01.2017 14:49

Ďalší prípad vtáčej chrípky na Slovensku, ktorý však nie je prenosný na človeka, potvrdila Regionálna veterinárna a potravinová správa Žilina.

Senegal Gambia Crisis 70005-3b1b5ad733364c979fdeb73bb43712db

Západoafrické štáty pozastavili zásah v Gambii

20.01.2017 14:23

Západoafrické štáty sa rozhodli pozastaviť vojenský zásah v Gambii, aby dali šancu sprostredkovateľom pokúšajúcim sa o priateľské vyriešenie politickej krízy.

Mníchov, metro

Neznámý muž v Parížil útočill nožom na ľudí v staniciach metra

20.01.2017 14:01

Francúzska polícia pátra po neznámom mužovi, ktorý v niekoľkých staniciach parížskeho metra napadol cestujúcich.

auto, automobil, predaj, showroom, fabia

Platy rastú, predaj áut je rekordný

20.01.2017 14:00

Rastúce platy spolu so stabilnými cenami umožňujú čoraz viac ľuďom kúpu nového osobného motorového vozidla.

Ladislav Falat

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2901x
Priemerná čítanosť článkov: 967x

Autor blogu

Kategórie