Založ si blog

Hľadanie svojich predkov

V súčasnej dobe sa často vraciame k starým hodnotám. Mnohých z nás zaujíma čoraz viac rodinná história. V tejto súvislosti prichádza do úvahy aj rodinná genealógia.

 

Mnohí už vytriezveli , že pri tomto šetrení objavia predkov s tzv. modrou krvou. Príslušníci šľachtických rodov a významných rodín v minulosti mali už dávno spracované rodokmene obsiahnuté v rôznych katalógoch.

 

Napriek tomu je takmer pre každého zaujímavé hľadanie podkladov o našich predkoch nielen z historického, ale aj z pohľadu zdravotného, právneho, či všeobecne občianskeho prístupu.

 

Genealogické šetrenie by si mali zabezpečovať potomkovia svojich bývalých predkov sami a to nielen z pohľadu ochrany osobných údajov, ale aj z pohľadu kvality tohto šetrenia.

 

Keď sa rozhodneme na túto činnosť, treba si najprv urobiť doma inventúru v dokladoch pre budúce šetrenie. Na pomoc môžu prísť aj údaje z príslušných cintorínov a z ich elektronického spracovania, ktoré sú verejne prístupné na internete.

 

Dvadsiate storočie môže mnohým urobiť viaceré vrásky, lebo údaje sú ešte chránené a prístupné len oprávneným osobám. Keď prekonáte toto úskalie, môžu vám pomôcť verejne prístupné štátne archívy, kde majú údaje spracované od roku 1895 do minulosti.

Prajem všetkým, ktorí sa odhodlajú na túto činnosť, veľa trpezlivosti a to ihneď na začiatku tohto šetrenia. Výsledok šetrenia stojí zato.

Potravinové družstvo v košickej Barci

17.04.2016

Neoddeliteľnou súčasťou histórie 20. storočia v košickej Barci je existencia potravinového družstva. V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou vznikli v Barci potravinové družstvá viac »

Egyed Berzeviczy

15.04.2016

V súvislosti s mestskou časťou Košice – Barca sa často spomína berzeviczyho kúria ,ako jeden z barčianskych kaštieľov. Menej sa však vie o nositeľovi tohto priezviska, lebo teraz zmenil viac »

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

V Heidelbergu narazil muž autom do ľudí, jeden zo zranených zomrel

25.02.2017 19:24, aktualizované: 22:00

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.

Ladislav Falat

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3063x
Priemerná čítanosť článkov: 1021x

Autor blogu

Kategórie