Založ si blog

Egyed Berzeviczy

 

IMGP0050

 

V súvislosti s mestskou časťou Košice – Barca sa často spomína berzeviczyho kúria ,ako jeden z barčianskych kaštieľov. Menej sa však vie o nositeľovi tohto priezviska, lebo teraz zmenil majiteľov a je v súkromnom vlastníctve.

 

Egyed Berzeviczy sa narodil 24. decembra 1835 vo Veľkej Lomnici ako príslušník uhorského šľachtického rodu nemeckého pôvodu. Bol to zeman, statkár a publicista. Do roku 1860 pôsobil ako vojak a potom hospodáril na Spiši.

 

V roku 1867 sa oženil s dcérou barčianskeho statkára Alberta Bárczayho Helenou. Egyed

Berzeviczy sa do Barce presťahoval v roku 1878 , kde sa zúčastňoval župného a košického mestského života v rôznych funkciách. Bol členom výboru Košického kasína, členom košickej odbočky Červeného kríža, predsedom Hospodárskeho spolku Košíc i Abovsko – turnianskej župy a tiež členom župného administratívneho výboru.

 

V oblasti publicistickej činnosti sa venoval problematike turistiky a cestovného ruchu na Spiši. Neskôr sa orientoval na históriu, hlavne genealógiu z rodinného archívu vo Veľkej Lomnici.

 

Zomrel 14. júna 1906 v  košickej Barci. Pochovaný je tak, ako jeho príbuzní z rodu Bárczay v záhrade zo severnej časti pri kalvínskom kostole.

 

 

Použitý zdroj : PhDr. Mária Mihóková

Slovník košických osobností

 

 


Potravinové družstvo v košickej Barci

17.04.2016

Neoddeliteľnou súčasťou histórie 20. storočia v košickej Barci je existencia potravinového družstva. V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou vznikli v Barci potravinové družstvá viac »

Hľadanie svojich predkov

20.12.2015

V súčasnej dobe sa často vraciame k starým hodnotám. Mnohých z nás zaujíma čoraz viac rodinná história. V tejto súvislosti prichádza do úvahy aj rodinná genealógia. Mnohí už vytriezveli viac »

boeing

Boeing otvorí svoju prvú továreň v Európe. V Británii

25.02.2017 23:49

Americký výrobca lietadiel Boeing otvorí v Británii továreň na súčiastky a chystá sa do nej investovať 20 miliónov libier.

polícia, vyšetrovatelia, Malajzia, Kim Čong-nam

Malajzia pohrozila zatykačom na severokórejského diplomata

25.02.2017 19:51

Malajzijská polícia oznámila, že vydá zatykač na severokórejského diplomata, ak odmietne spolupracovať v prípade útoku na Kim Čong-nama.

Nemecko, polícia

V Heidelbergu narazil muž autom do ľudí, jeden zo zranených zomrel

25.02.2017 19:24, aktualizované: 22:00

Polícia v Nemecku postrelila muža, ktorý v sobotu zjavne zámerne nabúral autom do chodcov v juhozápadnom meste Heidelberg.

SNS? Janusek, Stefanov

Začína sa súdny proces v kauze 'nástenkového tendra'

25.02.2017 18:26

V stredu 1. marca sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začína pojednávanie v kauze takzvaného „nástenkového tendra“.

Ladislav Falat

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3064x
Priemerná čítanosť článkov: 1021x

Autor blogu

Kategórie