Založ si blog

Budú v Košiciach po voľbách len poslanci, alebo aj virilisti ?

 

V súčasnosti už začína predvolebná kampaň do blížiacich sa komunálnych volieb. Metropoly Slovenska Bratislava a Košice sú právom kritizované za počty volených zástupcov, za dvojstupňovú samosprávu a finančné náklady na ich činnosť.

Porovnáva sa s efektívnosťou samosprávy po reforme napríklad v Dánsku, ktoré je porovnateľné pre Slovensko.

Ja som sa pozrel na túto oblasť trochu do histórie Košíc.

V roku 1796 sa v košickej Barci narodil Jozef Adler. Pôsobil ako predseda Židovskej náboženskej obce v Rozhanovciach. Ako zlatník prevádzkoval v Košiciach po roku 1850 obchod s klenotami. Bol členom Mestského zastupiteľstva v Košiciach ako poslanec – virilista t.j. na základe výšky dane, ktorou prispieval do rozpočtu mesta Košice. Okrem toho prispieval aj na viaceré dobročinné a verejné podujatia. Daroval tiež pozemok na výstavbu košickej synagógy. Pochovaný je na starom židovskom cintoríne v Košiciach na Tatranskej ulici.

Možno podobné vzory z histórie Košíc by konečne vyzametali rôznych volených lobistov za rozporuplné  projekty, ktoré hyzdia mesto najmä z pohľadu životného prostredia i jeho rozpočet.

Čo tak sa pozrieť na možných kandidátov v najbližších voľbách, ako chcú oni prispieť na verejné blaho a nielen nato ako naplniť svoje vrecká ?

 

Trvalý pobyt de jure, či de facto ?

16.07.2018

Toho roku budeme svedkami volieb do komunálnej samosprávy. Určité problémy s trvalým pobytom sme už teraz zaznamenali najmä u voličov, prechodne pracujúcich a žijúcich v Bratislave. Ich počet viac »

Československý zlatý poklad a pozemky aj v košickej Barci

07.07.2018

Zaujala ma kniha investigatívneho českého televízneho reportéra a autora knihy „ Kam zmizel zlatý poklad republiky „ pána Stanislava Motla. O osude Československého zlatého pokladu som viac »

Hroby významných Barčanov

04.07.2018

Na košickom verejnom cintoríne na Rastislavovej ulici boli pri jednotlivých parcelách umiestnené zoznamy významných osobností pochovaných na tomto cintoríne. Medzi množstvom osobností, ktoré viac »

peniaze, internet, banking, klávesnica, počítač, kalkulačka, odvody, dane

Zaviedli voči nám odvetné clá, sťažujú sa USA vo WTO

16.07.2018 23:37

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa podáva v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) námietku proti odvetným opatreniam iných štátov.

Maria butina

Američania zaktli ruskú občianku a obvinili ju ako agentku Moskvy

16.07.2018 22:59

Americké ministerstvo spravodlivosti ženu identifikovalo ako Mariu Butinovú.

Dan Coats

Tajné služby USA trvajú na závere, že Rusko podkopávalo voľby

16.07.2018 22:28

Dan Coats uviedol, že americké rozviedky budú naďalej poskytovať pravdivé a objektívne spravodajské hodnotenia.

andrej babiš

Po Malej Krčál. Ďalší člen Babišovej vlády má na krku plagiátorstvo

16.07.2018 21:59

Minister Petr Krčál v roku 2007 obhájil bakalársku prácu na Inštitúte medziodborových štúdií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 27074x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu

Kategórie