Osídlenie Košíc v praveku

23. septembra 2020, Ladislav Falat, Nezaradené

Foto : autor blogu

 

 

Najintenzívnejšie osídlenie v praveku bolo v južnej časti Košíc na terasách nad Myslavským potokom ,dnes v mestskej časti Košice – Barca.

 

Ostrohovitý výbežok na pravej strane dolného toku  starého ramena Myslavského potoku, dnes už v časti  nového ramena odkanalizovaného Mlynského potoka známy ako poloha Nad Begányiho mlynom je lokalita dávnych archeologických nálezov čo dokumentuje  obrázok.dole.

 

 

Uvedený nález je zo 16.storočia pred našim letopočtom. Zobrazuje štylizovanú ženskú plastiku otomanskej kultúry vo výške 78 mm a sibínske náušnice . Okrem toho  sa tu našiel aj zlatý poklad obsahujúci 22 náušníc a ďalšie zlaté šperky  v celkovej váhe 200 gramov. Našla sa tu aj amfora otomanskej kultúry s bohatou rytou a plastickou výzdobou i klasická amfora sávskej kultúry s výraznými žliabkovanými výčnelkami pôvodne dvojuchej z mladšej doby bronzovej / 1200 – 800 rokov pred našim letopočtom /.

 

Táto strategická poloha v praveku je úplne zastavaná rodinnými domami. Podobný skanzen

ako je v Nižnej Myšli necitlivo zlikvidovali miestni občania bažiaci po stavebných pozemkoch.

 

Po viacerej kritike anonymnej polohy v mestskej časti Košice – Barca bola táto lokalita asi pred mesiacom spropagovaná aktuálnou informačnou tabuľou na križovatke ul. Teplého a Svetlej, čo dokazujú priložené fotografie.

 

Občania Košíc sa na uvedené miesto môžu dostať autobusom mestskej hromadnej dopravy číslo 12. Vystúpiť treba na zástavke Teplého, kde sa nachádza aj zdravotné stredisko.

Po ulici Teplého asi  po 100 metrov je k dispozícií uvedená lokalita.

 

Stručná informácia na osadenej tabuli aspoň takto informuje o akú cennú lokalitu našej histórie ide. Pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku odporúčam prechádzku k miestnej osade

Svetlá pusta, medzi občanmi známa aj pod maďarským názvom Világos.

 

Okrem pekného výhľadu na Košice možno sa dozvedieť o ďalších cenných pamiatkach zo

staroveku, ale aj o lokalite , kde bola aj zabudnutá bitka v rokoch meruôsmych v 19. storočí.

 

Možno by bolo vhodné tieto miesta viac propagovať ako miesta pre blízku turistiku občanov zaujímajúcich sa o históriu našich predkov i na zriadenie aktuálneho skanzenu resp. prístrešku na posedenie aj s aktuálnymi informáciami.

 

Na tieto zámery netreba veľké zdroje finančných prostriedkov z Eurofondov, ale viac aktivity

nadšencov o históriu i nenáročnú turistiku.

 

Pre tých, ktorých osloví tento blog pripájam sľúbené fotografie pre lepšiu orientáciu v teréne.