Založ si blog

Nezabúdajme na svojich slávnych rodákov

 

17.mája 2022  v Kultúrno –vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej ul. 1 sa uskutočnilo podujatie pri príležitosti      100. výročia narodenia JUDr. Michala Potemru, CSc. / 1922 – 2022 /.  Na priloženej fotografií je však budova ŠVK v Košiciach na Hlavnej ulici.

 

 

Tento významný biblograf, historik, zakladateľ retrospektívnej bibliografie, aktívny člen miestnej organizácie Matice slovenskej v Košiciach a Slovenského katolíckeho kruhu v Košiciach, bol pracovníkom Štátnej vedeckej knižnice a autorom mnohých odborných publikácií a štúdií.

 

V súvislosti s obcou Barca pri Košiciach , ktorá bola jeho rodiskom vydal Kapitoly k dejinám Barce / 1999 / a In memoriam Imrich Sedlák v rámci kultúrnych dejín Barce  / 1998 /  a takto významne prispel k dokumentom o histórií dnes už mestskej časti Košice – Barca.

 

V Košiciach na verejnom cintoríne je jeho hrob zaradený medzi hroby významných osobností.

 

Pár nasledovných fotografií je z jeho pracoviska v Košiciach na Zvonárskej ul. č.19.

 

Na Zvonárskej ulici č.19 v Košiciach kde pracoval, má s kolegyňou osadenú spoločnú

pamätnú tabuľu, čo dokazuje týchto pár fotografií v blízkom okolí.

 

Niečo podobného by si určite zaslúžil  aj vo svojom rodisku, bývalej obci Barca pri Košiciach.

 

Text a foto : autor blogu

Tri kaštiele, klenoty mestskej časti Košice – Barca

20.01.2021

Foto : autor blogu V južnej časti veľkých Košíc v pôvodnej obci Barca sa okrem vzácnych archeologických nálezov nachádzajú aj tri kaštiele, ktoré sú ozdobou tejto mestskej časti . Zichyho kaštieľ : Terajší úrad Mestskej časti Košice – Barca sídli v kaštieli, v ktorom pôvodne pred jeho predajom štátu pre Gazdinskú školu sídlila rodina [...]

Osídlenie Košíc v praveku

23.09.2020

Foto : autor blogu Najintenzívnejšie osídlenie v praveku bolo v južnej časti Košíc na terasách nad Myslavským potokom ,dnes v mestskej časti Košice – Barca. Ostrohovitý výbežok na pravej strane dolného toku starého ramena Myslavského potoku, dnes už v časti nového ramena odkanalizovaného Mlynského potoka známy ako poloha Nad Begányiho mlynom je [...]

Spomienka na archeológa – amatéra mjr. Jaroslava Teplého

27.02.2019

Foto : autor blogu. V roku 2015 sme si v košickej Barci pripomenuli 800 rokov od prvej písomnej zmienky o Barci vo Varadínskom registri. Mjr. Jaroslav Teplý ako archeológ – amatér , však poznanie o tejto lokalite posunul svojim výskumom až do ďalekého praveku. Mjr. J. Teplý sa narodil 17.6. 1881 v Trněnom Újezde pri Zakolanoch v Českej republike. Jeho otec Arnošt [...]

požiar paríž tržnica Rugis

Tržnicu v Paríži zachvátil požiar. Je považovaná za najväčšiu svojho druhu na svete

25.09.2022 16:10

Veľkoobchodná tržnica Rungis zásobuje hlavné mesto Francúzska a blízke regióny čerstvými potravinami.

Igor Matovič

Matovič sám neodstúpi. Neschválenie rozpočtu podľa neho vedie k predčasným voľbám

25.09.2022 14:40

Minister sa pri schvaľovaní "zákona roka" obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať.

Veronika Remišová, Richard Takáč, ta3

Remišová 'vyučovala' Takáča: Protiruské sankcie zaviedol Fico, doštudujte si to

25.09.2022 14:00

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v debate s poslancom Richardom Takáčom (Smer) sa dostali do sporu o sankciách proti Rusku.

Russia Ukraine

Putin možno nasadil proti Zelenskému už aj ľudožrúta

25.09.2022 13:40

Jegor Komarov je brutálny zločinec, ktorého v Rusku odsúdili za kanibalizmus na doživotie. Je však celkom možné, že vo väzení už nesedí.

Ladislav Falat

Bádateľ fakt súčasných i minulých

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 165815x
Priemerná čítanosť článkov: 10363x

Autor blogu

Kategórie