Založ si blog

Nezabúdajme na svojich slávnych rodákov

 

17.mája 2022  v Kultúrno –vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej ul. 1 sa uskutočnilo podujatie pri príležitosti      100. výročia narodenia JUDr. Michala Potemru, CSc. / 1922 – 2022 /.  Na priloženej fotografií je však budova ŠVK v Košiciach na Hlavnej ulici.

 

 

Tento významný biblograf, historik, zakladateľ retrospektívnej bibliografie, aktívny člen miestnej organizácie Matice slovenskej v Košiciach a Slovenského katolíckeho kruhu v Košiciach, bol pracovníkom Štátnej vedeckej knižnice a autorom mnohých odborných publikácií a štúdií.

 

V súvislosti s obcou Barca pri Košiciach , ktorá bola jeho rodiskom vydal Kapitoly k dejinám Barce / 1999 / a In memoriam Imrich Sedlák v rámci kultúrnych dejín Barce  / 1998 /  a takto významne prispel k dokumentom o histórií dnes už mestskej časti Košice – Barca.

 

V Košiciach na verejnom cintoríne je jeho hrob zaradený medzi hroby významných osobností.

 

Pár nasledovných fotografií je z jeho pracoviska v Košiciach na Zvonárskej ul. č.19.

 

Na Zvonárskej ulici č.19 v Košiciach kde pracoval, má s kolegyňou osadenú spoločnú

pamätnú tabuľu, čo dokazuje týchto pár fotografií v blízkom okolí.

 

Niečo podobného by si určite zaslúžil  aj vo svojom rodisku, bývalej obci Barca pri Košiciach.

 

Text a foto : autor blogu

Kŕmidlá už prijímajú prvých hostí

13.12.2022

Výdatné sneženie spôsobilo vážne problémy najmä v doprave. Dlhodobé suchá v našom regióne preto prvý a výdatný sneh trochu prekvapil. Na druhej strane vtáky našich záhrad tento problém veľmi neprekvapil. V tomto zimnom období čakajú, ale aj našu pomoc v oblasti prikrmovania, keď im túto možnosť príroda obmedzila. Preto nás vtáky našich záhrad [...]

Dnes si spomíname na biskupa Štefana Moysesa

24.10.2022

Pred dvesto dvadsiatimi piatimi rokmi sa narodil rímskokatolícky biskup Štefan Moyses . Žil v období od 24.10. 1797 do 5.7. 1869. Do slovenského národného života zasiahol v roku 1861, keď sa postavil na čelo slovenských vyslancov a osobne odovzdal panovníkovi Františkovi Jozefovi I. Memorandum slovenského národa. Na prvom valnom zhromaždení Matice [...]

Tri kaštiele, klenoty mestskej časti Košice – Barca

20.01.2021

Foto : autor blogu V južnej časti veľkých Košíc v pôvodnej obci Barca sa okrem vzácnych archeologických nálezov nachádzajú aj tri kaštiele, ktoré sú ozdobou tejto mestskej časti . Zichyho kaštieľ : Terajší úrad Mestskej časti Košice – Barca sídli v kaštieli, v ktorom pôvodne pred jeho predajom štátu pre Gazdinskú školu sídlila rodina [...]

Petr Pavel

Pavel: Názory na zahraničnú politiku by nemali narúšať vzťahy Čechov a Slovákov

16.04.2024 15:52

Česko začiatkom marca v reakcii na postoj SR k vojne na Ukrajine odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie.

Juraj Blanár

Blanár nepodporí možné sankcie, ktoré by zasiahli viac občanov SR ako Irán

16.04.2024 15:29

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ majú rokovať o možnom uvalení sankcií na Irán v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael.

Podvod

Fanúšikovia hokeja, pozor. Neznámy páchateľ ponúka na internetovom portáli falošné lístky na MS

16.04.2024 15:11

Vystupuje pod rôznymi menami, s rôznymi telefónnymi číslami a uvádza odlišné bankové účty, na ktoré žiada zaslať peniaze.

Russia Ukraine War

Chýbali rakety, zničili elektráreň. Zelenskyj sa hnevá, že Ukrajine chýba ochrana, akú dostal Izrael

16.04.2024 15:07

Volodymyr Zelenskyj sa sťažuje, že Izraelu pomohli spojenci ochrániť vzdušný priestor pred útokom Iránu, ale od neba nad Ukrajinou dávajú ruky preč.

Ladislav Falat

Bádateľ fakt súčasných i minulých

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 188409x
Priemerná čítanosť článkov: 10467x

Autor blogu

Kategórie