Založ si blog

Letisko v košickej Barci

 

S výstavbou verejného letiska v chotári košickej Barci sa započalo v roku 1947. Bola nato použitá skonfiškovaná pôda vo výmere 20 ha, kde sa neskôr vybudovalo súčasné letisko.

Starí Košičania si ešte pamätajú  aj na prvé košické letisko, ktoré sa nachádzalo v areáli bývalej panelárne Košických Pozemných stavieb naproti električkovej zástavke mestskej hromadnej dopravy pri verejnom cintoríne. Dnes uvedenú plochu zastavali viacerí podnikatelia. V spleti budov ešte môžme spoznať výpravnú budovu tesne pri komunikácií Južná trieda a odborníci z leteckej histórie ešte  vedia identifikovať aj vežu letiska.

Koncom druhej svetovej vojny ustupujúci nemeckí vojaci hlbokou orbou znefunkčnili toto pôvodné košické letisko, preto si vojská Červenej armády zriadili poľné letisko v areáli bývalej akciovej spoločnosti ASKO, Košice kde dnes sídli viacero podnikateľov od obchodného centra Fresh na Hraničnej ulici až po ASKOZVAR, a.s. Košice.

Toto provizórne letisko slúžilo len jednu sezónu na konci druhej svetovej vojny. V súčasnosti ešte žije pár pamätníkov na tieto časy i na ruské vojenské lietadlá.

Na staré košické letisko pred jeho záverom si ešte viacerí  súčasníci pamätáme ako plochu pre dostihové jazdecké preteky.

Aj taká bola nedávna história v južnej časti Košíc smerom k bývalým Východoslovenským strojárniam, a.s. Košice,

ktoré zanikli v divokej privatizácií v 90. rokoch minulého storočia.

O Zichyovcoch v košickej Barci

16.06.2018

Terajší úrad Mestskej časti Košice - Barca sídli v kaštieli, v ktorom pôvodne pred jeho predajom štátu za 1. Českoskoslovenskej republiky sídlila rodina Zichyovcov. / Nešlo tu o žiadny konfiškát, viac »

Berzeviczyho kúria v košickej Barci

15.06.2018

V súvislosti v košickou Barcou sa často spomína kúria pod týmto menom. Ide o jeden z troch barčianskych kaštieľov, ktorý po rekonštrukcií je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a tvorí viac »

Erb zemianskeho rodu Bárczay

14.06.2018

Bárczayovci dostali armáles i právo užívať erb od panovníka Žigmunda 10. februára 1421. Udelený erb tvorí doľava naklonený modrý štít ,v ktorom zo zlatej koruny vyrastá červenoodený viac »

ministerstvo obrany, odchod vojakov do madarska, slovenska armada

Český minister obrany podporuje obnovenie povinnej vojenskej služby

16.08.2018 23:19

Snahy o obnovenie povinnej vojenčiny sa objavili v Taliansku a Nemecku, ani v jednom prípade však zrejme nemajú nádej na úspech.

Veľká Británia, polícia

Škótskeho neonacistu v Británii odsúdili na 12 rokov väzenia

16.08.2018 22:42

Muž tvrdil, že chcel iba vyhodiť do vzduchu mrazeného moriaka a zverejniť to na YouTube.

angela merkelová, nemecko, drážďany, protest

Odstúp, odkázali demonštranti Merkelovej v Drážďanoch

16.08.2018 22:04

Kancelárkina ústretová politika z roku 2015 vyvolala v časti nemeckej spoločnosti odpor.

rusko, moskva, protest, demonštrácia

Moskovský súd prepustil z väzby dve tínedžerky obvinené z extrémizmu

16.08.2018 21:46

Dievčatá zatkla polícia v marci spolu s ôsmimi ďalšími osobami na základe obvinenia z vytvorenia extrémistickej skupiny zameranej na zvrhnutie vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 24728x
Priemerná čítanosť článkov: 1766x

Autor blogu

Kategórie