Založ si blog

Letisko v košickej Barci

 

S výstavbou verejného letiska v chotári košickej Barci sa započalo v roku 1947. Bola nato použitá skonfiškovaná pôda vo výmere 20 ha, kde sa neskôr vybudovalo súčasné letisko.

Starí Košičania si ešte pamätajú  aj na prvé košické letisko, ktoré sa nachádzalo v areáli bývalej panelárne Košických Pozemných stavieb naproti električkovej zástavke mestskej hromadnej dopravy pri verejnom cintoríne. Dnes uvedenú plochu zastavali viacerí podnikatelia. V spleti budov ešte môžme spoznať výpravnú budovu tesne pri komunikácií Južná trieda a odborníci z leteckej histórie ešte  vedia identifikovať aj vežu letiska.

Koncom druhej svetovej vojny ustupujúci nemeckí vojaci hlbokou orbou znefunkčnili toto pôvodné košické letisko, preto si vojská Červenej armády zriadili poľné letisko v areáli bývalej akciovej spoločnosti ASKO, Košice kde dnes sídli viacero podnikateľov od obchodného centra Fresh na Hraničnej ulici až po ASKOZVAR, a.s. Košice.

Toto provizórne letisko slúžilo len jednu sezónu na konci druhej svetovej vojny. V súčasnosti ešte žije pár pamätníkov na tieto časy i na ruské vojenské lietadlá.

Na staré košické letisko pred jeho záverom si ešte viacerí  súčasníci pamätáme ako plochu pre dostihové jazdecké preteky.

Aj taká bola nedávna história v južnej časti Košíc smerom k bývalým Východoslovenským strojárniam, a.s. Košice,

ktoré zanikli v divokej privatizácií v 90. rokoch minulého storočia.

O Zichyovcoch v košickej Barci

16.06.2018

Terajší úrad Mestskej časti Košice - Barca sídli v kaštieli, v ktorom pôvodne pred jeho predajom štátu za 1. Českoskoslovenskej republiky sídlila rodina Zichyovcov. / Nešlo tu o žiadny konfiškát, viac »

Berzeviczyho kúria v košickej Barci

15.06.2018

V súvislosti v košickou Barcou sa často spomína kúria pod týmto menom. Ide o jeden z troch barčianskych kaštieľov, ktorý po rekonštrukcií je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a tvorí viac »

Erb zemianskeho rodu Bárczay

14.06.2018

Bárczayovci dostali armáles i právo užívať erb od panovníka Žigmunda 10. februára 1421. Udelený erb tvorí doľava naklonený modrý štít ,v ktorom zo zlatej koruny vyrastá červenoodený viac »

trump

Za Trumpa odobrali migrantom o tisíce detí viac, než sa uvádzalo

17.01.2019 23:14

Presný počet odobratých detí nie je známy.

labute, jazero, kŕmenie

Štvrtok bol zatiaľ najteplejší januárový deň, má však prísť ochladenie

17.01.2019 21:26

Podľa predpovedí meteorológov bol však na dohľadné obdobie posledným teplým dňom.

miroslav lajčák, ukrajina

Lajčák: OBSE má páky na riešenie konfliktu na Ukrajine

17.01.2019 21:07

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák začal pracovnú cestu na Ukrajine návštevou centrály pozorovateľskej misie v Kyjeve.

princ Philip

Princ Philip vyviazol z autonehody nezranený

17.01.2019 20:11

K nehode došlo neďaleko sídla Sandringham.

Ladislav Falat

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 89405x
Priemerná čítanosť článkov: 8128x

Autor blogu

Kategórie