Založ si blog

Letisko v košickej Barci

 

S výstavbou verejného letiska v chotári košickej Barci sa započalo v roku 1947. Bola nato použitá skonfiškovaná pôda vo výmere 20 ha, kde sa neskôr vybudovalo súčasné letisko.

Starí Košičania si ešte pamätajú  aj na prvé košické letisko, ktoré sa nachádzalo v areáli bývalej panelárne Košických Pozemných stavieb naproti električkovej zástavke mestskej hromadnej dopravy pri verejnom cintoríne. Dnes uvedenú plochu zastavali viacerí podnikatelia. V spleti budov ešte môžme spoznať výpravnú budovu tesne pri komunikácií Južná trieda a odborníci z leteckej histórie ešte  vedia identifikovať aj vežu letiska.

Koncom druhej svetovej vojny ustupujúci nemeckí vojaci hlbokou orbou znefunkčnili toto pôvodné košické letisko, preto si vojská Červenej armády zriadili poľné letisko v areáli bývalej akciovej spoločnosti ASKO, Košice kde dnes sídli viacero podnikateľov od obchodného centra Fresh na Hraničnej ulici až po ASKOZVAR, a.s. Košice.

Toto provizórne letisko slúžilo len jednu sezónu na konci druhej svetovej vojny. V súčasnosti ešte žije pár pamätníkov na tieto časy i na ruské vojenské lietadlá.

Na staré košické letisko pred jeho záverom si ešte viacerí  súčasníci pamätáme ako plochu pre dostihové jazdecké preteky.

Aj taká bola nedávna história v južnej časti Košíc smerom k bývalým Východoslovenským strojárniam, a.s. Košice,

ktoré zanikli v divokej privatizácií v 90. rokoch minulého storočia.

Zlatý poklad v Barci

23.04.2018

V mestskej časti Košice - Barca sa pri archeologickom výskume opevneného hradiska v lokalite nad Begányiho mlynom v rokoch 1951 - 1954 nášho letopočtu našiel okrem mnohých artefaktov z doby viac »

Nález vzácnej striebornej mince

21.04.2018

Najbližšie ku Košiciam v mestských častiach Barca a Šebastovce boli objavené aj nálezy starých rímskych mincí . Osada pomerne veľkých rozmerov z čias rímskej ríše okolo roku 200 nášho viac »

Barca, kultúrny dom

21.03.2018

Pri stavbe rodinných domkov na Barčianskej ulici v roku 1948 sa prišlo na bronzové nálezisko z konca doby bronzovej a ranej doby halštatskej. Dnes túto lokalitu môžme identifikovať severne viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 12650x
Priemerná čítanosť článkov: 1581x

Autor blogu

Kategórie