Založ si blog

Letisko v košickej Barci

 

S výstavbou verejného letiska v chotári košickej Barci sa započalo v roku 1947. Bola nato použitá skonfiškovaná pôda vo výmere 20 ha, kde sa neskôr vybudovalo súčasné letisko.

Starí Košičania si ešte pamätajú  aj na prvé košické letisko, ktoré sa nachádzalo v areáli bývalej panelárne Košických Pozemných stavieb naproti električkovej zástavke mestskej hromadnej dopravy pri verejnom cintoríne. Dnes uvedenú plochu zastavali viacerí podnikatelia. V spleti budov ešte môžme spoznať výpravnú budovu tesne pri komunikácií Južná trieda a odborníci z leteckej histórie ešte  vedia identifikovať aj vežu letiska.

Koncom druhej svetovej vojny ustupujúci nemeckí vojaci hlbokou orbou znefunkčnili toto pôvodné košické letisko, preto si vojská Červenej armády zriadili poľné letisko v areáli bývalej akciovej spoločnosti ASKO, Košice kde dnes sídli viacero podnikateľov od obchodného centra Fresh na Hraničnej ulici až po ASKOZVAR, a.s. Košice.

Toto provizórne letisko slúžilo len jednu sezónu na konci druhej svetovej vojny. V súčasnosti ešte žije pár pamätníkov na tieto časy i na ruské vojenské lietadlá.

Na staré košické letisko pred jeho záverom si ešte viacerí  súčasníci pamätáme ako plochu pre dostihové jazdecké preteky.

Aj taká bola nedávna história v južnej časti Košíc smerom k bývalým Východoslovenským strojárniam, a.s. Košice,

ktoré zanikli v divokej privatizácií v 90. rokoch minulého storočia.

O Zichyovcoch v košickej Barci

16.06.2018

Terajší úrad Mestskej časti Košice - Barca sídli v kaštieli, v ktorom pôvodne pred jeho predajom štátu za 1. Českoskoslovenskej republiky sídlila rodina Zichyovcov. / Nešlo tu o žiadny konfiškát, viac »

Berzeviczyho kúria v košickej Barci

15.06.2018

V súvislosti v košickou Barcou sa často spomína kúria pod týmto menom. Ide o jeden z troch barčianskych kaštieľov, ktorý po rekonštrukcií je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve a tvorí viac »

Erb zemianskeho rodu Bárczay

14.06.2018

Bárczayovci dostali armáles i právo užívať erb od panovníka Žigmunda 10. februára 1421. Udelený erb tvorí doľava naklonený modrý štít ,v ktorom zo zlatej koruny vyrastá červenoodený viac »

Viktor Orbán

Brusel ovládajú v súčasnosti tí, ktorí si želajú európsku ríšu, vyhlásil Orbán

23.10.2018 17:54

Podľa Orbánových slov za veľkosťou, silou a slávou starého kontinentu stáli národné štáty, ktoré súťažili a spolupracovali.

šts

Podmienka za bitku muža z Angoly

23.10.2018 17:53

Maroš Migát z Hôrok pri Žiline nadával mužovi z Angoly a zbil ho.

nemocnica, zdravotna sestra, zdravotnictvo, sestricka

Problematikou čakacích listín sa zaoberáme, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

23.10.2018 17:13

Jeho cieľom je, aby pacienti na zákroky, respektíve na vyšetrenia čakali čo najkratšie.

Robert Kalinak

Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií ukončil konanie voči Kaliňákovi

23.10.2018 16:21

Výbor sa zaoberal aj poslankyňou NR SR a primátorkou mesta Prievidza Katarínou Macháčkovou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 54065x
Priemerná čítanosť článkov: 3862x

Autor blogu

Kategórie