Založ si blog

Osídlenie Košíc v praveku

Foto : autor blogu

 

 

Najintenzívnejšie osídlenie v praveku bolo v južnej časti Košíc na terasách nad Myslavským potokom ,dnes v mestskej časti Košice – Barca.

 

Ostrohovitý výbežok na pravej strane dolného toku  starého ramena Myslavského potoku, dnes už v časti  nového ramena odkanalizovaného Mlynského potoka známy ako poloha Nad Begányiho mlynom je lokalita dávnych archeologických nálezov čo dokumentuje  obrázok.dole.

 

 

Uvedený nález je zo 16.storočia pred našim letopočtom. Zobrazuje štylizovanú ženskú plastiku otomanskej kultúry vo výške 78 mm a sibínske náušnice . Okrem toho  sa tu našiel aj zlatý poklad obsahujúci 22 náušníc a ďalšie zlaté šperky  v celkovej váhe 200 gramov. Našla sa tu aj amfora otomanskej kultúry s bohatou rytou a plastickou výzdobou i klasická amfora sávskej kultúry s výraznými žliabkovanými výčnelkami pôvodne dvojuchej z mladšej doby bronzovej / 1200 – 800 rokov pred našim letopočtom /.

 

Táto strategická poloha v praveku je úplne zastavaná rodinnými domami. Podobný skanzen

ako je v Nižnej Myšli necitlivo zlikvidovali miestni občania bažiaci po stavebných pozemkoch.

 

Po viacerej kritike anonymnej polohy v mestskej časti Košice – Barca bola táto lokalita asi pred mesiacom spropagovaná aktuálnou informačnou tabuľou na križovatke ul. Teplého a Svetlej, čo dokazujú priložené fotografie.

 

Občania Košíc sa na uvedené miesto môžu dostať autobusom mestskej hromadnej dopravy číslo 12. Vystúpiť treba na zástavke Teplého, kde sa nachádza aj zdravotné stredisko.

Po ulici Teplého asi  po 100 metrov je k dispozícií uvedená lokalita.

 

Stručná informácia na osadenej tabuli aspoň takto informuje o akú cennú lokalitu našej histórie ide. Pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku odporúčam prechádzku k miestnej osade

Svetlá pusta, medzi občanmi známa aj pod maďarským názvom Világos.

 

Okrem pekného výhľadu na Košice možno sa dozvedieť o ďalších cenných pamiatkach zo

staroveku, ale aj o lokalite , kde bola aj zabudnutá bitka v rokoch meruôsmych v 19. storočí.

 

Možno by bolo vhodné tieto miesta viac propagovať ako miesta pre blízku turistiku občanov zaujímajúcich sa o históriu našich predkov i na zriadenie aktuálneho skanzenu resp. prístrešku na posedenie aj s aktuálnymi informáciami.

 

Na tieto zámery netreba veľké zdroje finančných prostriedkov z Eurofondov, ale viac aktivity

nadšencov o históriu i nenáročnú turistiku.

 

Pre tých, ktorých osloví tento blog pripájam sľúbené fotografie pre lepšiu orientáciu v teréne.

 

 

Na košickej radnici sa stala opäť veľká chyba

17.11.2022

Tohtoročné spoločné regionálne a komunálne voľby odhalili v Košiciach ďalšiu veľkú chybu. Fatálna nepozornosť, blbý ľudský omyl či prefíkaný podvod a falšovanie verejnej listiny spochybňujú výsledky v nedávnych komunálnych voľbách v Košiciach. Túto skutočnosť okrem Ústrednej volebnej komisie pri Ministerstve vnútra SR by si mal všimnúť aj [...]

Dnes si spomíname na biskupa Štefana Moysesa

24.10.2022

Pred dvesto dvadsiatimi piatimi rokmi sa narodil rímskokatolícky biskup Štefan Moyses . Žil v období od 24.10. 1797 do 5.7. 1869. Do slovenského národného života zasiahol v roku 1861, keď sa postavil na čelo slovenských vyslancov a osobne odovzdal panovníkovi Františkovi Jozefovi I. Memorandum slovenského národa. Na prvom valnom zhromaždení Matice [...]

Spomíname na hlavného župana Abovskej župy, rodáka z Barce

28.09.2022

V tomto roku sa uskutočnia spoločné regionálne a komunálne voľby. Bádať to aj na rozsiahlej propagačnej kampani kandidátov na tieto volené funkcie. Bohužiaľ v honbe za týmito funkciami zabúdame na niektoré skutočnosti , ktoré súvisia s históriou v tomto našom okolí. Chýba tu aj skromná spomienka vo forme pamätnej tabule v košickej Barci kde sa [...]

vojna na Ukrajine, dron

ONLINE: USA upravili HIMARS-y pre Ukrajinu. Nedostrelia do Ruska

06.12.2022 06:15, aktualizované: 06:55

Raketové systémy HIMARS pre Ukrajinu majú upravený softvér aj hardvér, aby nemohli strieľať rakety na vzdialenosť väčšiu ako približne 80 km.

Ján Budaj

Minister Budaj: Vydesení stojíme pred faktom, že rozkradneme štát a už to nikto nenapraví

06.12.2022 06:06

Tarabov návrh o ochrane prírody je návratom do stredoveku. Chce zničiť národné parky, tvrdí v podcaste denníka Pravda minister životného prostredia Ján Budaj.

Elon Musk

Čo si Elon Musk myslí o Ukrajine a Rusku a je pre svet nebezpečný?

06.12.2022 06:00

Má peniaze, moc a Twitter. Elon Musk je najbohatším človekom na svete. Akú má víziu pre ľudstvo?

Miroslav Kollár

Kollár sa stretol s Dzurindom. Hlas demokratického voliča nesmie prepadnúť, Matovič môže za 90 percent problémov

06.12.2022 05:55

Do boja o demokratického voliča preto vstupuje aj Miroslav Kollár, líder strany Spolu.

Ladislav Falat

Bádateľ fakt súčasných i minulých

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 177012x
Priemerná čítanosť článkov: 9316x

Autor blogu

Kategórie